رشته پزشکی خوبه؟

از همان ابتدا که وارد دانشگاه می شوید، مباحث آناتومی را در اتاق تشریح می گذرانید و باید روحیه و توانایی رویارویی با اجساد را داشته باشید زیرا جزئی از زندگی پزشکی شما خواهند شد. در برنامه عملی، دانشجو در بالين بيمار با نشانه های بيماری به صورت مستقيم آشنا می گردد و با صحبت با بيمار و به دست آوردن شرح حال مریض، نوع آن را تشخيص داده، اقدام درمانی لازم را فرا خواهد گرفت. دوره علوم پایه، یکی از مهمترین مراحل دوره رشته پزشکی است زیرا دانشجویان با اساس و پایه بدن و وضعیت آن آشنا میشوند. نیز آشنا شوید. پس تا انتها همراه ما بمانید تا هر آنچه که دیگران از رشته پزشکی به شما نمیگویند را ما با شما به اشتراک بگذاریم. دوره کارآموزی بالینی که به آن استیجری هم نیز می گویند ، معمولا 20 ماه است و محل گذراندن این دوره در بیمارستان های آموزشی بوده که طی آن بیماری های اعصاب ، بیماری های عفونی ، بیماری های کودکان ، چشم ، گوش حلق بینی ، ارتوپد ، رادیولوژی و …

پس از پیروزی انقلاب تاکنون 10 دوره فعالیت نظام پزشکی قابل ذکر است که در طی این سالها به ترتیب آقایان دکتر عباس شیبانی ( 60 تا 63) دکتر محمد علی حفیظی (63 تا 65) دکتر هادی منافی ( 65 تا 70) دکتر ایرج فاضل ( 70 تا 75) دکتر سید شهاب الدین صدر ( 75 تا 79) دکتر محمدرضا ظفر قندی( 79 تا 83 ) دکتر سید شهاب الدین صدر ( 83 تا 87 و 87 تا 91 دو دوره متوالی) دکتر علیرضا زالی (92-96) دکتر ایرج فاضل(96-98) دکتر محمدرضا ظفرقندی(98-1400)ریاست نظام پزشکی را برعهده داشتند و در هشتمین دوره انتخابات دکتر محمد رئیس زاده با رای مجمع عمومی به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی انتخاب گردیدند. این در حالی است که اغلب دانشآموزان بدون شناخت استعدادها و تواناییهای خود، در انتخاب رشته مناسب، دچار اشتباه میشوند و چه بسیار افرادی که حتی با قبولی در این رشته رویایی، نیمه راه آن را رها کرده و یا با ادامه نادرست آن، مسبب به خطر افتادن جان بیماران میشوند. دورههای آموزشی برای پزشکان متخصص که طول دوره آنها کمتر از دو سال است، دورههای فلوشیپی یا تکمیل تخصص گفته میشوند، و این دورهها منجر به اخذ مدرک نشده و به عنوان فوق تخصص تلقی نمیگردد.

همانطور که گفته شد، همه فارغ التحصیلان مقطع دکتری عمومی رشته پزشکی موظف به گذراندن طرح دو ساله هستند ولی با این وجود، ممکن است برخی شرایط موجب معافیت بعضی از دانش آموختگان از این طرح شوند. پس از گذراندن دو سال طرح مناطق محروم و سربازی برای مردان پزشکان عمومی می توانند در آزمون دستیاری شرکت نموده و برای رشته های مختلف رقابت کنند. دوره های داخلی،كودكان، زنان و زايمان، روان پزشكی، چشم، راديولوژی، جراحی ، گوش و حلق و بینی و پوست و واحدهای باقی مانده درسهای عمومی در این مرحله گذرانده می شود. دوره سوم كه از آن به عنوان دوره كارآموزی “استاژری” ياد می گرذد، شامل دو مجموعه درسهای نظری و كار عملی است. این دو خدمت مجزا هستند و مستقل از هم گذرانده می شوند. دوره فيزيوپاتولوژی ( نشانه شناسی ) در اين مرحله دانشجو پس از اين که با آموختن درسهای فيزيولوژی به چگونگي عملكرد طبيعی سازمان بدن پی برد و در درس پاتولوژی وضعيت واكنشهای بدن در بيماری و تغييرهای بافتها را در هنگام ورود عوامل مضر به خوبی فراگرفت، به مرحله ای می رسد كه اكنون بايد بتواند با تلفيق اين دو ، واكنشهای بدن را در هنگام يك بيماری از زمان شروع تا انتهای آن دنبال کند.

گذراندن این دوره به طور مطلوب بیست ماه و حداكثر بیست و هفت ماه است. به طور میانگین، شما باید ۹نه تا چهارده سال از زندگی خود را صرف تحصیل در رشته پزشکی و گذراندن دروس سنگین آن کنید که به معنی این است که بهترین روزهای جوانی خود را باید صرف مطالعه کتابهای دشوار، کشیک های طولانی مدت، معالجه بیماران و پاسخگویی یه مراجعین کم طاقت کنید. اگر برایتان نجات دادن جان انسانها ارزشمند است؛ اگر می خواهید از احساس لذت برگرداندن یک انسان به زندگی شاد شوید؛ اگر می خواهید زندگیتان صرف یاری رساندن به انسانهای دیگر شود؛ سراغ رشته پزشکی بروید. پس با صرف فقط 12 دقیقه از وقت خود به مطالعه این مقاله، علاوهبر کسب اطلاعات لازم در مورد نما کلی رشته پزشکی، میتوانید با اطلاعات دیگری همچون: طول مدت زمان تحصیل، بازار کار، درآمد این رشته، دروس و … طول این دوره هجده ماه است. از آن زمان تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، نظام پزشکی 4 دوره انتخابات و فعالیت داشت که به ترتیب آقایان دکتر منوچهر اقبال ( 2 دوره) – دکتر یحیی عدل و دکتر ملکی روسای 4 دوره فعالیت نظام پزشکی در زمان قبل از انقلاب بودند. بعضی از متخصصان اطفال در زمینههای مربوط به قبل از نوجوانی، کودک آزاری و موضوعات مربوط به رشد کودکان مثل اوتیسم، اختلالات رفتاری، سندروم داون تخصص دارند.