رشته پزشکی خوبه؟

بنابراین اگر جزو داوطلبین کنکور سراسری و علیالخصوص خواستار قبولی در رشته پزشکی هم باشید، شاید برایتان جالب باشد که پولسازترین تخصصهای پزشکی کدامها هستند! بسیاری از شما علاقه مندان سختی راه را فقط در قبولی کنکور می دانید اما با ورود به دانشگاه تازه متوجه می شوید که در ابتدای راه هستید و اگر دانشجوی پرتلاش و علاقه مندی نباشید ، ممکن است نتوانید مسیر رسیدن به هدف خود را ادامه دهید. برای قبولی در رشته پرطرفداری مانند پزشکی، رتبه داوطلب باید زیر 1000 و میانگین درصدهای هر درس باید 70 به بالا باشد. روانپزشکی: روانپزشکان با درآمد به طور میانگین ۲۲۰ هزار دلار در سال گذشته در جایگاه ششم این فهرست قرار گرفتهاند. این افراد به طور میانگین در سال گذشته در کشورهای توسعه یافته به ترتیب ۱۹۶ و ۱۹۱ هزار دلار کسب درآمد کردهاند. گفتنی است که هر متخصص بیهوشی در کشورهای توسعه یافته دنیا به طور میانگین در سال گذشته 267 هزار دلار درآمد داشته است. براساس آموزه های قرآن کریم، اولین رسالت انبیای عظام تزکیه و تربیت انسان ها جهت نیل به اهداف بلند خلقت بوده است.

فارغ التحصیلان رشته پزشکی روزانه با افراد زیادی از گروه های مختلف جنسی، اجتماعی و سنی مواجه می شوند که این گروه ها هر چند با وجود تفاوت هایی همگی نام مشترک بیمار را نزد پزشک یدک می کشند. تخصص قلب و عروق: تشخیص، درمان بیماریهای قلبی، آنژیوگرافی، اکو و نیز تعیین اندیکاسیونهای عمل جراحی قلب برعهده این پزشکان است، این رشته کاملأ مشابه رشته فوق تخصصی قلب و عروق است که از ادامه تخصص داخلی حاصل میشود. از وظایف این گروه از پزشکان است. تخصص طب اورژانس: این گروه از پزشکان معمولأ در اتاق اورژانس، تصمیمات مربوط به مرگ و زندگی افراد مریض یا آسیبدیده را میگیرند. تخصص جراحی گوش، حلق و بینی (Ear Nasal ENT): تشخیص، درمان و جراحیهای گوش، فک، صورت، بینی و لوزه برعهده این جراحان است البته کارهای مربوط به دندانها را معمولأ دندانپزشک انجام میدهد. حجت الاسلام و المسلمین «نیکزاد عیسی زاده»، معاون آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها نیز در جریان سخنرانی خود در این همایش گفت: از نگاه وحی آنچه مقام معلمی را از جایگاه رفیع برخوردار ساخته، توجه به نقش تربیتی است که معلم را از دایره انتقال دانش صرف خارج و روح و روان شاگرد را در امتداد تکامل و ترقی به آموزههای تربیتی استاد گره میزند.

شاید یکی از دلایل این امر درامد خوب ان باشد. یکی از مهمترین نکاتی که قبل از انتخاب رشته باید به آن توجه کرد، بررسی اطلاعات کامل در مورد رشته تحصیلی است. تخصص جراحی فک و صورت: این گروه از پزشکان سومین گروهی هستند که سال گذشته بیشترین میزان درآمد را سال گذشته کسب کردهاند که به میزان 242 هزار دلار بوده است. تخصص پوست: تشخیص و درمان بیماریهای بزرگترین و پرسلولترین بافت بدن ما (پوست) به این گروه از پزشکان ارتباط دارد. تخصص کایروپراکتیک: این افراد به تشخیص و درمان اختلالات عصبی ـ عضلانی میپردازند و بر خلاف متخصصان و جراحان مغز و اعصاب، از طریق دستکاری و اصلاح ستون فقرات، بیمار را درمان میکنند و از دارو یا جراحی استفاده نمیکنند. تخصص آلرژی یا ایمونولوژیست (متخصص ایمنیشناسی): این گروه از متخصصان اختلالات سیستم ایمنی (مثل آسم، اگزما، حساسیت غذایی و دارویی، حساسیت به نیش حشرات، بعضی از بیماری های خودایمنی) و سایر بیماریهای مرتبط با سیستم ایمنی را درمان میکنند. دانشگاه علوم پزشکی تهران توانسته رتبهای مابین ۳۰۱ تا ۳۵۰ جهانی را امسال به دست آورد. متخصص اطفال: برای مراقبت از افراد جوانتر، از نوزاد گرفته تا سنین ۱۸سالگی و در بعضی موارد تا ۲۱سالگی، تخصص میگیرند.

بیماریهای جدیتر و بغرنج باید به فوقتخصص اطفال ارجاع داده شوند تا درمانهای تخصصی دریافت کنند. آفریقا جنوبی با 5 دانشگاه برتر و ترکیه با 4 دانشگاه، از بهترین دانشگاههای پزشکی جهان هستند که توانستهاند رتبههای بعدی را از آن خود کنند. تخصص نوزادان: نوعی متخصص اطفال است که در مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده، بهخصوص نوزادان نارس با بیماریهای شدید تخصص دارد. وظیفه آنها حفظ جان افراد و جلوگیری یا کاهش احتمال ناتوانی و معلولیت است. تخصص همهگیریشناسی (اپیدمیولوژیست): متخصص اپیدمیولوژی موارد و الگو بیماری در یک جمعیت یا ناحیه را بررسی میکند و تلاش میکند از بروز مجدد همهگیریِ (پاندمی) بیماری جلوگیری کند. بسیاری از دانشجویان و جوانان ایرانی به دنبال آرزو پزشک شدن خود هستند اما با غول کنکور روبرو میباشند. دانشجویان بعد از گذراندن این دروس و موفقیت در آزمون، شماره نظام پزشکی خود را نیز دریافت میکنند. آندرولوژیست به اورولوژیستی میگویند که پس از گذراندن دورههای تخصصی، مشکلات باروری مردان و نیز مشکلات جنسی آنان را برطرف میکند. در حوزه فعالیت آنان است.