رصد امور سلامت در سطح کلان از مسئولیتهای مهم فرهنگستان علوم پزشکی است – ایرنا

موسسه حرف آخر برای دانشآموزانی که برای قبولی در رشته پزشکی تلاش میکنند پیشنهاد ویژهای دارد. الان بیشتر ایرانی هایی که اپلای می کنند و می روند از رشته های فنی مهندسی هستند که صرفا با داشتن رزومه علمی خوب (معدل بالا، مقاله و …) و نمره آزمون زبان خوب می توانند بروند ولی برای بچه های پزشکی و دندان پزشکی و … در انتهای دوره تخصصی ، آزمونی با عنوان “پره بورد” برگزار می شود که دستیاران با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی می توانند بورد تخصصی رشته خود را دریافت کنند و برای پذیرش در مراتب علمی بالاتر و فوق تخصص اقدام نمایند و هر متخصص پس از گذراندن 2 الی 3 سال تحصیل در هر زیر شاخه رشته تخصصی خود ، به عنوان فوق تخصص آن زیر شاخه شناخته می شود. معمولا بازه قبولی در این رشته زیر 500 است اما این عدد نسبت به دانشگاه و سال کنکور متفاوت است. در جدول زیر رتبه قبولی رشته پزشکی کنکور در دانشگاه دولتی فراهم شده است. اما آیا ما تلاشی برای اسلامی شدن دانشگاه می کنیم؟ مرندی گفت: در سیاستهای کلی کشور بر علم و فناوری، حاکمیت ارزشها و تحقق دانشگاه اسلامی تاکید شده است.

معاون آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها، علم، عالم، تعلیم، معلم و متعلم را واژگان مقدسی خواند و گفت: این واژگان همواره ارزش و بهای خود را حفظ کرده و حاملان آن پیوسته بر تارک تاریخ جای داشته اند. استعداد دقت: بتوانند به خوبی تمرکز کنند و دقت داشته باشند تا با به خاطر سپردن جزئیات و استفاده از آن در موقیت های جدید مفید باشند. به گزارش ایرنا، سعید کساییان روز پنجشنبه به رسانه ها ابراز داشت: طی شبانه روز گذشته ۱۷ بستری جدید بیماران کرونایی در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ثبت شد و مجموع بستری شدگان تعدادشان به ۹۱ نفر رسید. دوره کارآموزی بالینی که به آن استیجری هم نیز می گویند ، معمولا 20 ماه است و محل گذراندن این دوره در بیمارستان های آموزشی بوده که طی آن بیماری های اعصاب ، بیماری های عفونی ، بیماری های کودکان ، چشم ، گوش حلق بینی ، ارتوپد ، رادیولوژی و … طول دوره تحصیلی پزشکی عمومی طولانی تر از سایر رشته هاست و در طی این مدت باید درس های پرحجم و عملی را پاس کنید. در دوره کارآموزی نمره قبولی در دروس عملی و نظری 12 است و معدل کل دوره کارآموزی باید بالای 14 باشد و چنانچه کمتر از 14 باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از 14 تکرار شود تا معدل کل به 14 برسد.

حداکثر زمان مجاز برای گذراندن دوره کارآموزی بالینی ، 27 ماه است و شرط قبول شدن در این دوره کسب نمره 12 از 20 است و در غیر این صورت دانشجو باید مجددا کارآموزی را تکرار کند. حداکثر زمان مجاز برای گذراندن مرحله کاورزی بالینی 2 سال است و چنانچه دانشجو موفق به کسب نمره 12 از 20 نشود ، باید مجددا این دوره را تکرار کند. پزشکان پس از قبولی در آزمون دستیاری یا همان رزیدنتی ، وارد دوره تخصصی می شوند که بر اساس تخصص هر دانشجو این دوره حدود 3 الی 5 سال به طور می انجامد. از همان ابتدا که وارد دانشگاه می شوید، مباحث آناتومی را در اتاق تشریح می گذرانید و باید روحیه و توانایی رویارویی با اجساد را داشته باشید زیرا جزئی از زندگی پزشکی شما خواهند شد. برای قبولی در رشته پزشکی هیچ معدلی تعریف نشده است و در واقع تنها شرط تحصیل ورود به این رشته ، شرکت در کنکور تجربی و انجام انتخاب رشته است و داوطلبی که رتبه لازم را به دست آورد ، در این رشته پذیرفته خواهد شد. در انتهای 6 ماه ، آزمون دروس فیزیوپاتولوژی برگزار می شود و شرط ورود به دوره بالینی ، قبولی در این آزمون است.

نشانه شناسی و فیزیوپاتولوژی : در انتهای دوره علوم پایه ، آزمون جامع نظام آموزش پزشکی برای دانشجویان برگزار می شود و در صورت کسب نمره قبولی وارد دوره فیزیوپاتولوژی می شوند. در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی، شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی 5 ترم تحصیلی است که با اتمام آن، دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی، امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاههای علوم پزشکی به عمل میآید و قبولشدگان،مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می کنند و بعد از قبولی به دوره کارورزی وارد می شوند. طول این دوره 20 ماه می باشد و دانشجویان به شناخت بیماری ها و علائم و راه های درمان آن، از لحاظ بالینی و آزمایشگاهی می پردازند تا بتوانند در زمان مواجهه با بیمار، به بهترین نحو ممکن، به پیش گیری و درمان کمک کنند.