رصد امور سلامت در سطح کلان از مسئولیتهای مهم فرهنگستان علوم پزشکی است – ایرنا

شما عزیزان برای مطالعه متن کامل و دقیق این خبر و اطلاع از سایر جزئیات افزایش میزان ظرفیت رشته پزشکی در دانشگاهها میتوانید به مقاله افزایش ظرفیت پزشکی برای کنکور 1401 مراجعه نمایید. البته توجه به مادیات به تنهایی اصلأ کار درستی نیست و وجدان کاری و علاقه در درجه اول قرار دارند و پیشنهاد ما همیشه توجه به استعدادهای فردی است. اما شاید از خودتان بپرسید دانشگاههای ایران در این میان چه جایگاهی دارند؟ اما از میان انتخاب رشتهکنندگان در کل تعداد 1 هزار و 587 نفر (597 نفر مرد و 990 نفر زن) در آزمون سراسری پذیرفته شده بودند. پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه دفترچه رشتههای با آزمون دانشگاه آزاد از طریق سایت سنجش منتشر خواهد شد و داوطلبان میتوانند در صورت کسب رتبه مجاز قبولی نسبت به انتخاب رشته پزشکی در دانشگاه آزاد اقدام نمایند. طبق اعلام سازمان سنجش و اطلاعات مندرج در دفترچه آزمون دکتری عمومی وزارت بهداشت در سال 1400، تعداد 3 هزار و 374 نفر مجاز به انتخاب رشته محل شدند که از این بین تعداد 3 هزار و 271 نفر انتخاب رشته محل خود را انجام داده بودند. دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی میتوانند در درمانگاهها، بیمارستانهای عمومی و خصوصی، موسسات علمی، موسسات کنکوری، مراکز بهداشت و خدمات درمانی و …

همچنین قبل از شروع دوره کارآموزی بالینی، دانشجویان موظف هستند به مدت سه هفته کارآموزی بهداشت را در واحدهای بهداشت درمانی وزارت بهداری بگذرانند. باید در جواب گفت که به کشور مورد نظرتان بستگی دارد: مثلا آمریکا آن را قبول دارد اما باید سه استپ آزمون USMLE را پاس کنید. معمولا بازه قبولی در این رشته زیر 500 است اما این عدد نسبت به دانشگاه و سال کنکور متفاوت است. چنانچه تعداد غیبتهای موجه یک دانشجو در دوران کارآموزی در یک بخش از یک دهم کل مدت زمان دوره کارآموزی تجاوز کند، دانشجو موظف به تکرار کل دوره کارآموزی آن بخش میباشد. خدمت به عنوان پیام آور بهداشت : بر اساس توافق وزارت دفاع بهداشت 10 درصد مشمولان پزشکی ، برای خدمت سربازی در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرند و به مدت 24 ماه در مراکر بهداشت یکی از مناطق محروم به انتخاب خودتان ، دوره سربازی را می گذرانید.

خدمت عادی در یگان های نظامی : اکثر فارغ التحصیلان رشته پزشکی که عنوان فارغ التحصیل علوم پزشکی در برگه اعزام به خدمت سربازی آن ها قید شده است ، برای آموزش نظامی وارد ارتش می شوند و پس از دوره آموزشی تقسیم بندی می گردند که بیشتر فارغ التحصیلان پزشکی در رسته بهداشت و درمان قرار می گیرند و امکان انتخاب شهر یا بیمارستان توسط سرباز پزشک وجود ندارد. طبق بررسی های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران ، با وجود آنکه بسیاری از استان ها و شهرهای بزرگ از پزشک کافی برخوردار هستند اما همچنان در بسیاری از مناطق محروم تعداد محدودی پزشک وجود دارد که پاسخگوی نیاز جمعیت آن مناطق نیستند. این دوره معمولا در یک مقطع 2 ساله و در 4 ترم به دانشجویان پزشکی ارائه میشود. قبولی در این رشته کار به نظر دشواری به حساب می آید اما امکانپذیر است. تمام موارد گفته شده ویژه دانشآموزان رشتههای انسانی و ریاضی فیزیک بود، اما دانشآموزان رشتههای فنی برای شرکت در آزمون سراسری علوم تجربی چه باید کنند؟

تمامی دانشآموزانی که فارغالتحصیل رشتههای انسانی و ریاضی فیزیک هستند، حق شرکت در کنکور سراسری تجربی را دارند. برای قبولی در این دانشگاهها، باید در آزمون کنکور سراسری علوم تجربی شرکت کرده و جزو رتبههای برتر کنکور سراسری باشید. در پایان تدریس تدریس هر یک یا دو مبحث فیزیوپاتولوژی امتحان مربوطه انجام خواهد شد، کسانی که نتوانند حد نصاب نمره را کسب کنند، در پایان ترم این مبحث را دوباره امتحان خواهند داد. چنانچه دانشجویی نتواند دوباره نمره قبولی را کسب نماید، موظف به تکرار آن مبحث خواهد بود. ناگفته نماند، بالاترین ظرفیت پذیرش در رشتههای علوم پزشکی، متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران با 240 نفر ظرفیت، بوده است. دروس نشانهشناسی و فیزیوپاتولوژی بعد از اتمام دوره علوم پایه و در شش ماه ابتدایی سال سوم پزشکی تدریس میشوند. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 7 سال میباشد و این 7 سال خود به 4 دوره علوم پایه، نشانهشناسی و فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی تقسیم میشود که در ادامه به تفصیل شرح خواهیم داد. همانطور که مستحضر هستید و پیشتر نیز اشاره کردیم، رشته پزشکی در هیچ یک از دانشگاههای ایران و حتی دانشگاههای آزاد پذیرش بدون کنکور ندارند! در یک جمع بندی کلی باید بگوییم هیچ پزشک بیکار نمی ماند مگر آنکه خودش بخواهد وارد رشته دیگری شود.