سازمان نظام پزشکی کشور

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو محمد رئیسزاده در نشست بررسی مسائل پزشک خانواده و نظام ارجاع با اشاره به مراجعه بیماران از استانهای همجوار به فارس و پیشینه شیراز در حوزه پزشکی کشور اظهار داشت: استان فارس در زمینه پزشکی در تمامی کشور زبانزد است و در این زمینه از پیشینه خوب دانشگاهی از نظر علمی برخوردار است. وی افزود: اکتون این مضوع نگران گننده است و علل مهم آن شرایط ادامه کار در کشور برای پزشکان و مناسب نبودن آن است. اما این مصاحبه که مربوط به سال 93 است مربوط به دورانی است که وی در حال تحصیل در مقطع ارشد در رشته حقوق بوده است. یکی از نزدیکان وحید امیری و همچنین یکی از افراد حاضر در فدراسیون فوتبال با اشاره به این موضوع به دو تاریخ مصاحبه و اعلام سرباز گیت بعد از مصاحبه علی دایی اشاره دارند که مربوط به سال 93 (مصاحبه امیری) و سال 94 (افشاگری علی دایی) است. تخصص انگلشناسی: این افراد با انگلهایی (میکروارگانیسمهایی مثل باکتری، ویروس، کرم و حشرات) سروکار دارند که بهطور موقت یا دائم داخل یا روی بدن انسان زندگی میکنند. همچنین، وضعیت اورژانس پزشکی بیمارستان مثل ایست قلبی یا مشکل تنفسی ناگهانی را مدیریت میکنند.

همچنین امتحانات این دوره به صورت ماهانه برگزار میشوند و در واقع هر یک ماه، یک ترم محسوب میشود که در کل باید 6 یا 7 ترم را بگذرانند. رئیس کل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: اگر نسبت به توجه لازم به پزشکان و رشته های تخصصی و دستیاری اقدامی نشود شاید مجبور شویم در برخی رشته ها پزشکان متخص از خارج بیاوریم و به آنها۱۰ برابر حقوق بدهیم. در مقابل برخی از مکاتب تنها بر بعد جسمانی توجه نموده و جنبه های مهم انسانیت را رها کرده اند. رئیس زاده با اشاره به فرمان رهبر انقلاب و اقدام وزارت بهداشت مبنی بررسیدگی به دستیاران پزشکی ،افزود: اگر شرایط این چنین باشد بیم آن می رود که برای برخی درمانها کمیسیون اعزام به خارج تشکیل داده و برای یک عمل ساده بیمار را به خارج بفرستیم. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهدافزود: نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی در طول ایام نوروز در سطح شهرها و جادهها حضور دارند و ماموریت ویژه آنها هم در زمان سال تحویل خواهد بود تا در صورت نیاز خدماترسانی به موقع را به زائران و مجاوران امام رضا (ع) داشته باشند. معاون فنی مرکز بهداشت خراسان رضوی هم در این نشست گفت:همزمان با برگزاری ویژه برنامه سال تحویل ۳۰۰ نیروی بهداشت با لباس مشخص در مسیرهای اصلی منتهی به حرم مطهر رضوی حضور دارند تا در صورت نیاز خدمات موردنیاز را به مردم ارائه دهند.

مسالهای که البته این روزها مورد بحث هواداران طیف مخالف قرار گرفته است به اعتراف وحید امیری به عدم انجام خدمت سربازی در گفتگویی که با حضور در برنامه 90 در سال 93 داشت مربوط میشود. به گزارش “ورزش سه”، در شرایطی که در این فصل ماجرای سربازی رفتن دو بازیکن استقلال داغ شده و طی روزهای اخیر مرادمند و سیاوش یزدانی به تیتر اصلی اخبار تبدیل شدهاند، بحث مربوط به اشکال در کارت معافیت وحید امیری نیز به میان آمده است. به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در وبینار نقش یونسکو در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با بیان اینکه سلامت یک حق همگانی است، توجه ویژه سازمان ملل متحد به این حوزه را یادآور شد و افزود: قانون اساسی کشور یک سند مترقی در حوزه سلامت است که در ارتقای سلامت عمومی بسیار راهگشا است. کانادا و آلمان هم مدرک رشته پزشکی عمومی ایران را قبول دارند. دکتر غلامرضا حسنزاده در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تصمیم وزارت بهداشت در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان علوم پزشکی شاغل در دانشگاههای اوکراین گفت: دانشگاههای اوکراین در رشتههای علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و ما مصوبهای هم در این وزارتخانه داریم که بر اساس آن از سال ۲۰۱۹ انتقال دانشجویان علوم پزشکی به داخل کشور بطور کلی ممنوع است.

به دست آوردن هر چیزی مستلزم پرداختن تاوان آن است و رشته پزشکی هم سختی های خاص خودش را دارد، با شناخت و علاقه کافی به سراغش بروید تا در نیمه راه مجبور به رها کردنش نشوید. آنھا به پزشکان اجازه دیـدن، لمس کردن و دست زدن به بدنشان، حتی محرمانـه تـرین قـسمت ھـا را نیز می دھند. وحید امیری ستاره ملیپوش پرسپولیس که با کارت معافیت پزشکی طی سالیان اخیر کار را دنبال کرده است، به بحث طرفداران رقیب تبدیل شده و به نوع معافیت و حتی اشکال در آن هجمه زیادی وارد شده است و مدعی هستند که این بازیکن نیز باید موردبررسی بیشتر ستاد نیروی مسلح و نظام وظیفه قرار گرفته و صحت مدارک وی مورد بررسی قرار گیرد. امیری طی سالهای 93 تا 95 موفق به دریافت کارت پایان خدمت با معافیت پزشکی به واسطه جراحی سال 91 خود شده بود و در ادامه نیز بعد از سرباز گیت لیگ برتر که منتهی به ابطال کارت پایان خدمت تعداد زیادی از بازیکنان شاغل شده بود، بار دیگر در کمیسیون حاضر شده که مدارک او البته برخلاف دیگران مورد تایید قرار گرفته است.