معرفی رشته پزشکی – محصل ایرانی

رئیس زاده با اشاره به مبارزه نفس گیر جامعه پزشکی با کرونا و خستگی شدید این قشر،متذکر شد: در این دوران ضربات سحتی را تحمل کرده است و انصاف نیست بحث های حاشیه ای ولو به حق مطرح شود. وی با اشاره به مطرح شدن تشکیل نظام طب سنتی،مکمل،اصلاح آموزش پزشکی و ادغام دو وزارت بهداشت و علوم در روزهای گذشته،گفت: زمان طرح این مسائل اکنون نیست و باید اجازه دهید جامعه وزشکی خستگی دوران کرونا را بگذراند و بعد چنین مطاابی مطرح شود. همانطور که میدانید، مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 7 سال است، بنابراین دوام آوردن و ادامه دادن این مسیر دشوار نیازمند اراده قوی است و به قول حکیم فردوسی: بزرگی سراسر به گفتار نیست دو صد گفته چون نیم کردار نیست! کنکور ۸ درصد بوده است و وی در حال تحصیل در رشته پزشکی است؛ جالب این است که در کارنامه اولیه وی که سازمان سنجش اعلام میکند، مردود اعلام شده است، ولی بر اساس ضوابطی عجیب در حال تحصیل در رشته پزشکی است. سازمان بهداشت جهانی معیارهای یک پزشک خوب را در پنج محور معرفی کرده است، که به او پزشک 5 ستاره گفته می شود. وی هرگونه مشکلی را به شما متذکر شده و کارهای که باید انجام دهید را به شما خواهد گرفت.

در مرحله بعد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که دراز بکشید و شکم و قسمت­های دیگر بدن شما را بررسی نماید. علم پزشکی در مصر باستان وجود داشت، اطلاعات پزشکی در پاپیروس ادوین اسمیت یافت شده که متعلق به سه هزار سال پیش از میلاد است. با بررسی اجمالی وضع موجود بهداشت و درمان کشور به وضوح بر این موضوع واقف هستیم که متأسفانه فقط افراد ساکن در شهرهای بزرگ و مرفه از امکانات بهداشتی و درمانی برخوردارند و در بیش از 60 هزار روستا ما شاهد فقدان امکانات اولیه بهداشتی و درمانی هستیم. حجت الاسلام و المسلمین «نیکزاد عیسی زاده»، معاون آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها نیز در جریان سخنرانی خود در این همایش گفت: از نگاه وحی آنچه مقام معلمی را از جایگاه رفیع برخوردار ساخته، توجه به نقش تربیتی است که معلم را از دایره انتقال دانش صرف خارج و روح و روان شاگرد را در امتداد تکامل و ترقی به آموزههای تربیتی استاد گره میزند. قبولی در پزشکی، یکی از بزرگترین اهداف دانش آموزان است.منزلت اجتماعی، درآمد بالا و موقعیت شغلی مناسب از فاکتورهایی است که توجه همه را به این رشته جلب کرده است. وی با بیان اینکه وقتی نظام پزشکی،وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت با طرح ادغام مخالف هستند باید به این موضوع توجه شود .حتما این طرح موفقی نخواهد بود.

رئیس زاده با اشاره به موفقیت ادغام آموزش در دانشگاهها ی علوم پزشکی،گفت: دلیل مخالفت ما با ادغام دو وزارت خانه واضح است و می گوییم باید تازه از ادغام در نظام بهداشت و درمان با دانشگاهها نیز الگو گیری شود. داروسازان به خوبی آموزش دیده و مشتریان خود توصیه و مشاوره می کنند. با پزشک مراقبت اولیه مورد نظر خود قرار ملاقات بگذارید. معمولا پزشک­ مراقبت اولیه یک نسخه از نتایج آزمایش را به شما داده و گزارش را به دقت مرور خواهد کرد. بسته به نتایج معاینه، ممکن است شما به غربال­گری یا آزمایش ­های دیگری در روزهای آتی نیاز داشته باشید. در این مرحله از معاینه ممکن است در وضعیت نشسته یا ایستاده قرار داشته باشید. هر سوال دیگری که ممکن است در ذهن داشته باشید. لباس راحتی بپوشید و از هرگونه زیورآلات، آرایش یا مواردی که از معاینه کامل بدن شما ممانعت می­کنند جلوگیری نمایید. اگر متوجه نمی­ شوید که پزشک شما چه آزمایشی را انجام می­ دهد، در پرسیدن سوال تردید نکنید. همچنین پزشک از گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای قلب شما استفاده می­کند تا مطمئن شود که هیچ صدای ناهنجاری وجود ندارد.

تخصص خون (هماتولوژی): این افراد درمورد خون و بیماریهای مربوط به آن مثل بیماری سلول داسیشکل، کم خونی، هموفیلی و لوسمی، اندامهای خونساز مثل طحال و همچنین غدد لنفاوی تخصص دارند. همچنین این معاینات روشی مناسب برای بررسی مقادیر کلسترول، فشار خون و قند خون محسوب می­ شوند. این مقادیر ممکن است بالا باشد بدون اینکه شما هیچگونه علامت یا نشانه­ای از خود بروز دهید. آمادگی مناسب برای معاینه پزشکی می ­تواند به شما کمک کند که از صرف زمان خود با پزشک مراقبت اولیه بهترین استفاده را ببرید. اگر در حال حاضر پزشک مراقبت اولیه ندارید، می ­توانید با شرکت بیمه سلامت خود تماس بگیرید تا فهرستی از ارائه­ دهندگان مراقبت اولیه را در اختیار شما قرار دهد. پس از ملاقات با پزشک می ­توانید به کارهای روزمره خود بپردازید. پس یک پزشک باید بتواند در این شرایط روحیه خود را حفظ کند و تصمیمگیری درستی داشته باشد. پس از گذراندن تمام واحدهای فوق توسط دانشجویان پزشکی ، آنها برای شرکت در آزمون جامع علوم پایه پزشکی معرفی میگردند .