معرفی رشته پزشکی – محصل ایرانی

اما مزیت های رشته پزشکی چیست که باعث شده است در میان داوطلبان کنکوری انقدر طرفدار داشته باشد؟ شهناز رسولی، برنده جایزه تلاش و مبارزه برای بهبود بهداشت جامعه سویدن در سال ۲۰۲۱ شد. پس به مطالعه و تلاش بیشتری نسبت به بقیه نیاز خواهند داشت. رئیس زاده با اشاره به موفقیت ادغام آموزش در دانشگاهها ی علوم پزشکی،گفت: دلیل مخالفت ما با ادغام دو وزارت خانه واضح است و می گوییم باید تازه از ادغام در نظام بهداشت و درمان با دانشگاهها نیز الگو گیری شود. رئیس زاده با تاکید بر ضرورت تقویت نگاه مثبت جامعه به جامعه پزشکی،بیان داشت: نباید استثناها را در قاعده پزشکی ملاک قرار ندهیم و ما به یکپارچگی جامعه پزشکی و جامعه اعتقاد کامل داریم و ما مدافع سلام جامعه هستیم. پزشک می­تواند عملکرد قلب و دریچه­های قلبی را ارزیابی نموده و ضرباهنگ ­های قلب شما را در حین معاینه بشنود. آمادگی مناسب برای معاینه پزشکی می ­تواند به شما کمک کند که از صرف زمان خود با پزشک مراقبت اولیه بهترین استفاده را ببرید. معمولا پزشک­ مراقبت اولیه یک نسخه از نتایج آزمایش را به شما داده و گزارش را به دقت مرور خواهد کرد.

اگر متوجه نمی­ شوید که پزشک شما چه آزمایشی را انجام می­ دهد، در پرسیدن سوال تردید نکنید. از آن زمان تاکنون قانون نظام پزشکی 8 بار مورد بازنگری قرارگرفته است که آخرین بار در تاریخ 1383/08/16 در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نهایی رسید. تبصره: داوطلبان ذکور دارای گواهی اتمام خدمات قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان و یا معافیت از آن می توانند با رعایت قوانین نظام وظیفه در آزمون این دوره شرکت کنند. اگر هرگونه نگرانی در خلال معاینه دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین پزشک از گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای قلب شما استفاده می­کند تا مطمئن شود که هیچ صدای ناهنجاری وجود ندارد. از جمله شرایط مورد نیاز برابر ضوابط کمیسیون پزشکی وزارت بهداشت و درمان برای داوطلبان این رشته، سلامت کامل روحی، جسمی و عقلی می باشد و با توجه به نمرات مورد نیاز که توسط سازمان سنجش اعلام می شود، شما مجاز به انتخاب رشته می گردید که میانگین رتبه های قبول شده از دوهزار تجاوز نمی کند. پیش از ملاقات با پزشک مراقبت اولیه، یک پرستار سوالاتی در مورد سوابق پزشکی من­جمله حساسیت­ ها، عمل­های جراحی گذشته، یا نشانه­ های احتمالی از شما خواهد پرسید.

همچنین پزشک مراقبت اولیه شما وزن، قد، و ضربان قلب شما را بررسی خواهد کرد. اگر در حال حاضر پزشک مراقبت اولیه ندارید، می ­توانید با شرکت بیمه سلامت خود تماس بگیرید تا فهرستی از ارائه­ دهندگان مراقبت اولیه را در اختیار شما قرار دهد. با اینکه همیشه می­ توانید در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید ولی معاینه پزشکی فرصتی خصوصی است که برای پرسیدن هر گونه سوال مرتبط با سلامتی برای شما در نظر گرفته شده است. قبولی در این آزمون، مجوز ورود به دوره کارورزی بالینی است. آن عده از پزشکان و متخصصانی که شهره شهرها شده و به درآمدهای نجومی رسیدهاند، تنها 5 درصد جامعه پزشکان را تشکیل میدهند. رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نگاه صنفی نداریم، ابراز داشت: باید حق بدهید با دخالت غیرکارشناسانه گروها و مجامع دیگر مخالفت کنیم چراکه بیشتر آن را می شناسیم. پس از پیروزی انقلاب تاکنون 10 دوره فعالیت نظام پزشکی قابل ذکر است که در طی این سالها به ترتیب آقایان دکتر عباس شیبانی ( 60 تا 63) دکتر محمد علی حفیظی (63 تا 65) دکتر هادی منافی ( 65 تا 70) دکتر ایرج فاضل ( 70 تا 75) دکتر سید شهاب الدین صدر ( 75 تا 79) دکتر محمدرضا ظفر قندی( 79 تا 83 ) دکتر سید شهاب الدین صدر ( 83 تا 87 و 87 تا 91 دو دوره متوالی) دکتر علیرضا زالی (92-96) دکتر ایرج فاضل(96-98) دکتر محمدرضا ظفرقندی(98-1400)ریاست نظام پزشکی را برعهده داشتند و در هشتمین دوره انتخابات دکتر محمد رئیس زاده با رای مجمع عمومی به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی انتخاب گردیدند.

در مرحله بعد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که دراز بکشید و شکم و قسمت­های دیگر بدن شما را بررسی نماید. همچنین ممکن است درباره سبک زندگی مانند ورزش، مصرف دخانیات، یا نوشیدن الکل از شما سوالاتی پرسیده شود. بسته به نتایج معاینه، ممکن است شما به غربال­گری یا آزمایش ­های دیگری در روزهای آتی نیاز داشته باشید. هر سوال دیگری که ممکن است در ذهن داشته باشید. در این مرحله از معاینه ممکن است در وضعیت نشسته یا ایستاده قرار داشته باشید. اگر پاسختان منفی است، با ادامه مطلب همراه ما باشید. کنکور ۸ درصد بوده است و وی در حال تحصیل در رشته پزشکی است؛ جالب این است که در کارنامه اولیه وی که سازمان سنجش اعلام میکند، مردود اعلام شده است، ولی بر اساس ضوابطی عجیب در حال تحصیل در رشته پزشکی است. باید در مسائل ارزشی مدام بررسی کنیم که ما چه کردهایم. رئیس زاده با اشاره به تکریم رهبر معظم انقلاب از جامعه پزشکی، طرح این مسائل را کم لطفی برشمرد و گفت: باید در زمانی مطرح شود که بعد از دوران سخت کنونی باشد و مطرح شدن چنین مطالبی در شرایط فعلی دور از انصاف است.