معرفی رشته پزشکی

پزشکی دانشگاه آزاد بدون کنکور نیز تابحال ارائه نشده است البته در این دانشگاه رشته های زیادی مثل دارویاری ، کاردانی دامپزشکی ، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی و … آندرولوژیست به اورولوژیستی میگویند که پس از گذراندن دورههای تخصصی، مشکلات باروری مردان و نیز مشکلات جنسی آنان را برطرف میکند. انجام میدادند ولی با ایجاد رشتههای تخصصی عملکرد آنان به جراحیهای دستگاه گوارش و تیروئید محدود شده است و جراحی سایر قسمتها به رشتههای فوق تخصصی سپرده شده است. تخصص جراحی گوش، حلق و بینی (Ear Nasal ENT): تشخیص، درمان و جراحیهای گوش، فک، صورت، بینی و لوزه برعهده این جراحان است البته کارهای مربوط به دندانها را معمولأ دندانپزشک انجام میدهد. همچنین میتواند مشاوره ژنتیک و آزمایشهای غربالگری را انجام دهد. همچنین عوامل ایجاد این بیماریها را نیز تعیین میکنند. همچنین پسران نیز موظف به گذراندن خدمت سربازی هستند. تخصص جراحی کلیه و مجاری اداراری و تناسلی (Urologist): بیماریهای کلیهها و مجاری ادراری و نیز بیماریهای مربوط به نازایی مردان به این گروه از جراحان ارتباط دارد. این رشته برای افرادی که از انجام عمل لذت میبرند و از طرفی، ویزیت بیمار سرپایی را نیز دوست دارند جذاب است. تخصص پا (پودیاتریست): آنها برای درمان مشکلات مچ پا و پا آموزش دیدهاند که شامل آسیبهای ناشی از تصادف یا ورزش یا بیماریهای پیشرونده مثل دیابت است.

تخصص مغز و اعصاب: تشخیص، درمان مربوط به بیماریهای مغز و نخاع در حیطه غیر جراحیها مانند: سردردها، بیماریهای اعصاب محیطی، تشنجها و … بنابراین در جامعه کنونی نیاز به پزشکان توانمند احساس می شود. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشتههای غیر از پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کردهاند، در صورتی که علاوهبر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آنها را نداشته باشد، از گذراندن طرح خود معاف میشوند. تخصص جراحی استخوان و مفاصل (Orthopedic): اصلاح شکستگیها و ضایعات و بیماریهای اندامها و استخوانها به این گروه از جراحان ارتباط دارد. بر اساس نوع بیماری در سالمندان، انواع مختلفی از تخصصها در این شاخه پزشکی وجود دارد. این متخصصان ممکن است از متخصصان اطفال، بیهوشی یا جراح باشند. اگر چه در مواقعی درمانهای جراحی را به همکاران جراح خود میسپارد. دانشگاه علوم پزشکی تهران توانسته رتبهای مابین ۳۰۱ تا ۳۵۰ جهانی را امسال به دست آورد. پزشکی عمومی مجموعا 7 سال است که از 4 دوره علوم پایه ، نشانه شناسی و فیزیوپاتولوژی ، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی تشکیل شده است. در این دوره به علت آشنا نبودن دانشجویان ، به مباحث پایه علوم بالینی پرداخته می شود.

دانشجویان در این دوره با مباحث اولیه و پایه پزشکی آشنا میشوند. بیماران بهدلیل درد شکمی، زخم، اسهال، یرقان (زردی) یا سرطان در اندامهای گوارشی به آنها مراجعه میکنند. میکروبیولوژیست: این افراد رشد میکروارگانیسمها مثل باکتری، ویروس، قارچ و ارتباط آنها با بدن انسان را بررسی میکنند و با یافتن عامل بیماریزا، درمان بیماری را تعیین میکنند. تخصص بیهوشی: این متخصصان داروهای لازم برای بیحسکردن یا بیهوشی طی جراحی، زایمان و فرایندهایی شبیه این را تجویز و علائم حیاتی بیمار را در زمان بیهوشی بررسی میکنند. پزشک سالمندان: این پزشکان برای مراقبت از افراد سالمند دوره میبینند و میتوانند بیمار را در منزل، مطب، خانه سالمندان و بیمارستان درمان کنند. برعهده این گروه از پزشکان است. حداکثر زمان مجاز برای گذراندن دوره کارورزی بالینی 2 سال است که اگر دانشجویی موفق به گذراندن دوره کارورزی در مدت زمان دو سال نباشد، تصمیمگیری در مورد وی، برعهده شورای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود. آخرین دوره رشته پزشکی عمومی، کارورزی بالینی یا اینترنی است. پس از خاتمه دوران کارورزی هر بخش، گواهی انجام کار و ارزیابی کیفیت کارورزی به صورت نمره صفر تا بیست طبق قوانین و مندرجات هر دانشکده و شورای عالی مربوطه به منظور ضبط در پرونده کارورز صادر میشود.

دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی میتوانند در درمانگاهها، بیمارستانهای عمومی و خصوصی، موسسات علمی، موسسات کنکوری، مراکز بهداشت و خدمات درمانی و … همچنین، بهعنوان متخصص اطفال در بخش آی. همچنین، وضعیت اورژانس پزشکی بیمارستان مثل ایست قلبی یا مشکل تنفسی ناگهانی را مدیریت میکنند. تخصص الکتروفیزیولوژی قلب: این افراد روی سیستم الکتریکی قلب تخصص دارند، که شامل درمان بینظمیهای قلبی مثل فیبریلاسیون دهلیزی است. تخصص طب تشخیصی: روی علائم و گزارشهای بیمار برای تشخیص بیماری تحقیق میکند. تخصص طبیعتدرمانی: این متخصص، مشابه طب آیورودا و طب هومیوپاتی، روی سیستم سلامت کلی فعالیت دارد و کمک میکند توانایی ترمیم طبیعی بدن تسهیل و تعادل برقرار شود. و یا سرطان در چه مرحلهای از تهاجم و پیشرفت قرار دارد. مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد. دانشجوی رشته پزشکی شدن آرزویی است که خیلی از داوطلبان کنکور تجربی آن را در سر دارند و برای رسیدن به این هدف تمام تلاش و همت خود را به کار گرفته اند تا بالاخره روزی رویای پدر و مادرشان برای آقا یا خانم دکتر شدنشان به واقعیت برسد.