معرفی رشته پزشکی

دبیر شورای عالی برنامهریزی علوم پزشکی افزود: تنها کاری که وزارت بهداشت برای کمک به این دانشجویان میتواند انجام بدهد این است که یا در دانشگاه های معتبر وزارت بهداشت تحصیل و بعداً مدارک آنها ارزشیابی شود و یا اینکه اگر هم به داخل کشور آمدند مدارک خود را همراه داشته باشند و برای تحصیل در رشتههای کارشناسی درخواست بدهند تا ما پرونده آنها را بررسی کنیم. در درس بهداشت (4) ( آمار و روش تحقیق ) به منظور توانمندسازی دانشجویان در انجام پژوهش در علوم پزشکی و استفاده از روشهای جستجوی مطالب و آمادگی جهت انجام پایان نامه دوره پزشکی عمومی ، طراحی یک پروژه تحقیقاتی به عنوان تکلیف قرار داده شده است و 8 نمره از نمره درس به انجام این تکلیف اختصاص می یابد . وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم گرامیداشت روز بهورز از بهورزان به عنوان مردمیترین و فداکارترین قشر نظام سلامت کشور یاد کرد. درمان دندان معمولا باید توسط خودتان انجام شود. خدمت عادی در یگان های نظامی : اکثر فارغ التحصیلان رشته پزشکی که عنوان فارغ التحصیل علوم پزشکی در برگه اعزام به خدمت سربازی آن ها قید شده است ، برای آموزش نظامی وارد ارتش می شوند و پس از دوره آموزشی تقسیم بندی می گردند که بیشتر فارغ التحصیلان پزشکی در رسته بهداشت و درمان قرار می گیرند و امکان انتخاب شهر یا بیمارستان توسط سرباز پزشک وجود ندارد.

دانشجویان باید در هر نیمسال تحصیلی ۲۰ واحد درسی ارائه شده از طرف دانشکده را به طور اجباری بگذرانند حداکثر زمان مجاز برای گذراندن این مرحله ۳ سال است. باید از یک سری فیلترها و آزمون های سخت عبور کنند تا بتوانند در یک دانشگاه معتبر خارجی در مقطع تخصص یا فوق تخصص ادامه تحصیل بدهند. در این صفحه می توانید پزشک و یا تخصص موردنظرتان را سرچ کنید. تخصص خون (هماتولوژی): این افراد درمورد خون و بیماریهای مربوط به آن مثل بیماری سلول داسیشکل، کم خونی، هموفیلی و لوسمی، اندامهای خونساز مثل طحال و همچنین غدد لنفاوی تخصص دارند. وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه رشتههای پرطرفدار یعنی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ما نیاز به ظرفیتهای متعدد دارند و ما باید ظرفیتهای بیمارستانی، یونیتهای دندانپزشکی و فیلدهای آموزشی خود را برای این دانشجویان فراهم کنیم از طرف دیگر این دانشجویان با جان انسانها سر و کار دارند به همین جهت نمیتوانیم بدون توجه به این موارد اقدام به پذیرش دانشجو کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: اگر چنانچه دانشجویی در زمان اعزام در دانشگاههای اوکراین آن دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ما بوده باشد ما بر اساس همان قوانین تصمیم میگیریم. اگر وضعیت بیمار وخیم باشد و یا زندگی بیمار در خطر مرگ قرار داشته و یا اینکه بیمار باید برداشته و انتقال داده شود، باید با شماره اضطراری ١٤٤ تماس گرفت. اگر کسی به بیمارستان شفاخانه / بیمارستان (Spital) باید برود، در بیشتر مواردتوسط پزشک یا دکتر معرفی و ثبت نام می شود. تنها در موارد اضطراری شدید باید مستقیم به بیمارستان رفت. در صورت لزوم، پزشک خانوادگی بیمار را به پزشک یا پزشکان متخصص یا بیمارستان فرستاده و معرفی میکند. تخصص طب اورژانس: این گروه از پزشکان معمولأ در اتاق اورژانس، تصمیمات مربوط به مرگ و زندگی افراد مریض یا آسیبدیده را میگیرند. پزشکی عمومی و تخصص لثه: جایگاه هفتم و هشتم به پزشکان عمومی و متخصصان لثه اختصاص یافته است.

متخصص اطفال: برای مراقبت از افراد جوانتر، از نوزاد گرفته تا سنین ۱۸سالگی و در بعضی موارد تا ۲۱سالگی، تخصص میگیرند. بعضی ها تحصیلات پزشکی در خارج از کشور را به پزشکی در ایران ترجیح می دهند. 1. فراهم کننده مراقبت درمانی: شخصی است که هم برای پیشگیری از بروز خود بیماری ها و هم برای پیشگیری از عوارض بیماری ها تمهیداتی می اندیشد تا مردم از مراقبتهای بهداشتی مطلوب برخوردار شوند. دکتر حسنزاده تاکید کرد: دانشجویان ما که در اوکراین مشغول به تحصیل هستند تنها کاری که میتوانند انجام بدهند این است که در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در کشورهای دیگر تحصیل کنند و بعد از تحصیل برای ارزشیابی مدارک خود در داخل کشور اقدام کنند و پس از آن میتوانند از آن مدرک در کشور استفاده کنند. وی خاطرنشان کرد: ما ضمن اینکه نگران همه هموطنان عزیزمان در اوکراین هستیم و آرزوی سلامتی برای آنها داریم، ولی واقعیت این است که ما نمیتوانیم آنها را در داخل دانشگاههای کشور در رشتههای پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی پذیرش کنیم، چرا که اغلب این دانشجویان در این سه رشته پزشکی تحصیل میکنند و ما ظرفیتی برای تحصیل آنها در کشور نداریم.