معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

با توجه به اینکه پزشکی عمومی 7 سال به طول می انجامد ، تعهد خدمت آن حدود 20 سال می باشد و حداقل باید نیمی از خدمت خود را بگذرانید تا بتوانید برای ادامه تحصیل و گرفتن تخصص اقدام کنید. وی گفت:بر همین اساس و برای خروج از بحران سرانه پزشک در کشور طی پنج سال آینده بایستی حداقل در رشته پزشکی در سال ۳ هزار نفر و در رشته دندانپزشکی نیز حداقل ۵۰۰ نفر به دانشجویان ورودی دانشگاه های کشور اضافه شود. مهارتهای کسب شده به دانشگاه محل تحصیل و حیطهی کاری بستگی دارد اما به طور معمول فارغالتحصیلان این رشته در تشخیص اولیه بیماریها، درمان و جراحی اولیه مهارت کسب میکنند. در حال حاضر، دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه آزاد باید مبلغی بین 13 تا 20 میلیون تومان برای هر ترم تحصیلی پرداخت نمایند و دانشجویان با پرداخت کامل شهریه یک ترم امکان ثبت نام در ترم بعدی را خواهند داشت. افرادی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت از طرح را دریافت کرده باشند. پزشکی معمولا برای افرادی مناسب است که توانایی پذیرش شرایط سخت را دارند. پزشک خانواده شما می ­تواند معاینه پزشکی را تجویز نماید. نیز آشنا شوید. پس تا انتها همراه ما بمانید تا هر آنچه که دیگران از رشته پزشکی به شما نمیگویند را ما با شما به اشتراک بگذاریم.

همچنین این معاینه فرصتی جهت صحبت کردن با پزشک درباره هرگونه درد یا نشانه ­ای که تجربه کرده ­اید، یا نگرانی­ های دیگری که ممکن است در مورد سلامت خود داشته باشید، برای شما فراهم می­ سازد. معاینه پزشکی می­تواند زمان مناسبی باشد که سوالات مربوط به سلامتی خود را با پزشک مراقبت سلامت مطرح نموده یا درباره هرگونه تغییر یا مشکلی که متوجه شده ­اید بحث نمایید. همچنین ممکن است درباره سبک زندگی مانند ورزش، مصرف دخانیات، یا نوشیدن الکل از شما سوالاتی پرسیده شود. معاینه پزشکی یک آزمایش متداول است که پزشک مراقبت اولیه (PCP) برای بررسی سلامت کلی شما انجام دهد. در تصویر زیر که از دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی استخراج شده است ، می توانید از محل خدمت بعضی از رشته های دانشگاهی مطلع شوید. بسیاری از دانشجویان و جوانان ایرانی به دنبال آرزو پزشک شدن خود هستند اما با غول کنکور روبرو میباشند. متداولترین سوال اکثر داوطلبین این است که آیا فارغالتحصیلان رشتههای علوم انسانی و ریاضی فیزیک، حق شرکت در کنکور سراسری علوم تجربی را دارند یا نه؟ در سایر بخش ها که بخش های فرعی محسوب می شوند نیز بیماری های شایع در آنها آموزش داده می شود.

همچنین پزشکانی که در بخش دولتی مشغول به کار هستند از شرایط و مزایای بهتری برخوردارند. او مسئول بخش بیماریهای سرطانی در شفاخانهای موسوم به «سوندوربی» است. تخصص مراقبتهای ویژه: این متخصصان به افرادی که بهشدت بیمار یا آسیبدیدهاند کمک میکنند و اغلب سرپرست واحد مراقبتهای ویژه بیمارستان یا آی. در مرحله بعد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که دراز بکشید و شکم و قسمت­های دیگر بدن شما را بررسی نماید. در این مرحله از معاینه ممکن است در وضعیت نشسته یا ایستاده قرار داشته باشید. آسیب شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره های فیزیوپاتولوژی ارگانها .دوره کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستند تا آموخته های خود را از دروس مختلف با یافته های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان ها تطبیق داده و با بهره گیری مناسب از روش های تشخیص آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با اعلام اینکه کالبدگشایی جسد زهره فکور صبور انجام شده است تاکید کرد، تعیین علت فوت منوط به حصول نتایج آزمایشات سم شناسی و آسیب شناسی است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نگاه صنفی نداریم، ابراز داشت: باید حق بدهید با دخالت غیرکارشناسانه گروها و مجامع دیگر مخالفت کنیم چراکه بیشتر آن را می شناسیم.

تخصص تغذیه: این افراد در تغذیه و تنظیم رژیم غذایی انسان تخصص دارند و بر اساس وضعیت بیمار (مثل اختلالات غذایی) و نیازهای فردی او، مواد غذایی لازم را توصیه میکنند. تخصص کایروپراکتیک: این افراد به تشخیص و درمان اختلالات عصبی ـ عضلانی میپردازند و بر خلاف متخصصان و جراحان مغز و اعصاب، از طریق دستکاری و اصلاح ستون فقرات، بیمار را درمان میکنند و از دارو یا جراحی استفاده نمیکنند. همچنین پزشک شما ممکن است معاینه پزشکی را پیش از انجام عمل جراحی یا قبل از آغاز درمان یک بیماری انجام دهد. معمولا پزشک مراقبت اولیه با بررسی بدن شما از حیث علائم یا رشد غیرمعمول، معاینه را آغاز می­کند. اگر در حال حاضر پزشک مراقبت اولیه ندارید، می ­توانید با شرکت بیمه سلامت خود تماس بگیرید تا فهرستی از ارائه­ دهندگان مراقبت اولیه را در اختیار شما قرار دهد. اگر دانشجویی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد باید آزمونهای مختص کشورها را شرکت کند و حتما زبانهای خارجی اعم از زبان انگلیسی و زبان آلمانی را در خود تقویت کند. تنها راه شرکت این دسته از داوطلبین، داشتن مدرک فوق دیپلم یا همان کاردانی است. هم چنین با توجه به افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی دانشگاههای مختلف در سالهای اخیر وضعیت بازارکار این رشته در سالهای آینده نامشخص است.