معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

استرالیا هم مدرک پزشکی ایران را قبول دارد اما باید امتحان مخصوص آنجا را پاس کنید. دبیر شورای عالی برنامهریزی علوم پزشکی با تاکید بر اینکه انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاههای غیر معتبر و مراکزی که در لیست اعتبار وزارت بهداشت نباشند صورت نخواهد گرفت، گفت: ما حتی از سال ۲۰۱۹ نیز بطور کلی حتی از هیچ دانشگاه معتبری هم دانشجو به داخل انجام نمیدهیم. انجام می دھند چون که ایمان دارند پزشک شان به نفع آنھا کار خواھد کرد. سازمان جهانی بهداشت معیارهای یک پزشک خوب را در ۵ محور معرفی کرده است، که اصطلاحاً پزشک ۵ ستاره نامیده می شود. دکتر غلامرضا حسنزاده در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تصمیم وزارت بهداشت در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان علوم پزشکی شاغل در دانشگاههای اوکراین گفت: دانشگاههای اوکراین در رشتههای علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و ما مصوبهای هم در این وزارتخانه داریم که بر اساس آن از سال ۲۰۱۹ انتقال دانشجویان علوم پزشکی به داخل کشور بطور کلی ممنوع است. در صورت فراخوانده شدن به انجام خدمت نظام وظیفه، وزارت بهداشت هیچگونه تعهدی برای ترخیص آنان بعهده نخواهد داشت و طبق مقررات با اینگونه افراد برخورد خواهد شد. از طرفی دیگر فارغ التحصیلان رشته پزشکی می توانند کارهای پژوهشی گسترده ای انجام دهند که متاسفانه افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند بسیار انگشت شمارند، در واقع بسیار از پزشکان بیشتر ترجیح می دهند به کارهای درمانی در مطب های خود بپردازند.

این تصمیمات منحصر به فرد و شرایط هستند و قدرت تصمیم گیری قوی یکی از اساسی ترین ویژگیهای یک پزشک است. رهبر اجتماعی: یک پزشک با برخوردار بودن از اعتماد جامعه، مشکلات سلامت افراد و جامعه را در می یابد و می تواند حرکت صحیحی در این زمینه ایجاد و آن را رهبری کند. طول این دوره ، 2 سال است و دانشجویان پس از این 2 سال، به منظور ورود به دوره بعدی، در آزمونی جامع، شرکت می کنند. دوره های داخلی،كودكان، زنان و زايمان، روان پزشكی، چشم، راديولوژی، جراحی ، گوش و حلق و بینی و پوست و واحدهای باقی مانده درسهای عمومی در این مرحله گذرانده می شود. در درس ایمونولوژی 5/0 واحد بصورت عملی ارائه می گردد که به همین نسبت از نمره پایان ترم به این قسمت اختصاص داده میشود . میزان شهریه آزاد برای هر ترم تحصیلی حدود 7 الی 9 میلیون تومان می باشد.

در نهایت دانشگاههای کشور پاکستان و سنگاپور هستند که برای ادامه تحصیل پزشکی در آسیا رتبههای جهانی خوب و شرایط تحصیلی عالیای برای دانشجویان پزشکی دارا میباشند به صورتی که سال گذشته دانشگاه سنگاپور در رتبه 23 جهان قرار گرفت. علوم پایه : در این دوره دانشجویان دروس عمومی و دروس پایه اصلی را می گذرانند که در هر نیمسال تحصیلی 20 واحد درسی ارائه می شود و دانشجو موظف است که این دوره را حداقل در 2 سال و حداکثر در 3 سال به اتمام برساند. بله درست شنیدید.. دانشجویان رشته پزشکی در دوران تحصیلشان، علی الخصوص بعد از اتمام دوره علوم پایه و ورود به دوره انترنی، از تعطیلات عید، تابستان، تعطیلات رسمی، مراسم و مناسبتهای مختلف مانند شب یلدا و … دوره سوم که به آن کارآموزی بالینی گفته میشود دانشجویان را وارد محیط بیمارستان میکند. در غیر این صورت، دانشجو موظف به تکرار کارآموزی در آن بخش میباشد و شرط ورود به دوره کارورزی بالینی قبولی در کلیه بخشهای دوره کارآموزی است. کارورز در تمام بخشهای بيمارستانی،به حد مطلوبی از اطلاعات پزشكی و قضاوت بالينی رسيده است كه به طور مستقل در مواجهه با بيماران قرار بگيرد و با به كار بستن عملی تمام آموخته ها، به طور مستقيم با بيماران در تماس باشد و با انجام معاينه های بالينی و دستور آزمايشهای پاراكلينيک، به تشخيص رسيده، به درمان مریض بپردازد.

این اهداف با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آنها به انجام میرسد. اولین انتخابات هیات مدیره نظام پزشکی در سال 1347 هجری شمسی انجام شد و فعالیت رسمی نظام پزشکی از آن زمان آغاز گردید. مدارک تاریخ اعزام باید در زمان ثبت نام اسکن و ارسال شود (در غیر اینصورت ثبت نام ابطال خواهد شد و کارت ورود به جلسه آزمون برای افراد صادر نخواهد شد). بر اساس نهمین جلسه شورای راهبری ISC مورخ ۱۹ بهمنماه ۱۳۹۲، مجله علمی ـ پژوهشی حقوق پزشکی دارای ضریب تأثیر (IF) میباشد و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نمایه میشود. مجله حقوق پزشکی با شماره ثبت ۱۲۴/۳۲۵ مورخ ۱۳۸۶/۱/۲۸ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره شاپا ۴۳۹۰-۲۸۰۰، بر اساس نامه ۱۰۰/۲۳۶ مورخ ۱۳۹۰/۲/۲۶ و مفاد یکصدوپنجمین جلسه کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور مورخ ۱۳۹۰/۲/۳ دارای درجه علمی ـ پژوهشی است. این نشریه و به زبان فارسی با چکیده انگلیسی به صورت پیوسته (Continuous) منتشر میشود و در برگیرنده مقالات مرتبط با حقوق پزشکی و موضوعات میان رشته ای همانند حقوق بیماران، حقوق پرستاری، حقوق سلامت، حقوق داروسازی، حقوق مالکیت فکری در عرصه پزشکی و دارویی، حقوق روانپزشکی، حقوق زیست فناوری و حقوق پیرا پزشکی است. مجله حقوق پزشکی (علمی ـ پژوهشی) وابسته به انجمن علمی حقوق پزشکی ایران است.