معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

در این صفحه، موضوعات زیر مجموعه علوم پزشکی و سلامت نمایش داده شده است که هر یک از آنها نیز شامل لیستی از موضوعات و مفاهیم هستند که با مراجعه به هر یک از این موضوعات، می توانید لیست نشریه ها و مقالات ISI آن موضوع را ملاحظه فرمایید. سوگند نامه بقراط قدیمی ترین قوانین و قراردادهای اخلاق پزشکی که امروزه نیز توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. دانشجویان در این مقطع از 5/2 ماه مرخصی میتوانند استفاده نمایند ( 15 روز فروردین – 15/5 لغایت آخر شهریور ) و 15 روز در نیمه دوم مرداد ماه – پس از گذراندن تمام دروس دوره کارآموزی و ارائه گواهی شرکت در کارگاههای این دوره دانشجویان جهت شرکت در امتحان جامع پیش کارورزی معرفی میشوند و در صورت قبولی در این امتحان وارد مقطع بعد یعنی کارورزی میگردند . فارغ التحصیلانی که در دانشگاههای خارج از کشور تحصیلات خود را گذراندهاند یا آن دسته از کسانی که از دانشگاههای خارج از کشور به دانشگاههای داخلی انتقال یافتهاند و از مزایا ارز دولتی استفاده نکردهاند، در صورتی که دوره تکمیلی را در داخل کشور گذرانده باشند و شهریه مربوطه را پرداخته باشند، از طرح دو ساله پزشکی معاف هستند. در این دوره کارورزان به مناطق محروم رفته و مشغول به گذراندن طرح کارورزی خود می شوند اما لازمه ورود به این دوره ، گذراندن و موفقیت در آزمون جامعی است که قبل از این مرحله برگزار می شود و شامل کلیاتی از دروس پایه ، اصلی و عمومی فیزیولوژی و علوم بالینی است.

فارغ التحصیلان استعدادهای درخشان مثل برندگان مدال طلا المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی (به استثناء رشته داروسازی) و نفرات اول تا سوم آزمون پیش از کارورزی یا پره انترنی از گذراندن طرح دوساله پزشکی معاف هستند. اين دانشكده در سال 1387 با پذيرش 19 نفر دانشجوي مقطع كارداني فوريتهاي پزشكي تحت نظر دانشكده پرستاري ومامايي كرمان در محل بیمارستان کاشانی سابق شروع به كار نمود و اين روند در سال 1388 نيز ادامه يافت تا اينكه در اول اذر سال 1389 مجوز دانشكده علوم پزشكي و خدمات بهداشتی درماني سيرجان از طرف شورای گسترش وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی پس از بازدید از شهرستان و زیر ساخت های ان صادر گرديد . در اين مرحله، دانشجويان بخش اول درسهای عمومی و دروس پايه را مي گذرانند. دوره فيزيوپاتولوژی ( نشانه شناسی ) در اين مرحله دانشجو پس از اين که با آموختن درسهای فيزيولوژی به چگونگي عملكرد طبيعی سازمان بدن پی برد و در درس پاتولوژی وضعيت واكنشهای بدن در بيماری و تغييرهای بافتها را در هنگام ورود عوامل مضر به خوبی فراگرفت، به مرحله ای می رسد كه اكنون بايد بتواند با تلفيق اين دو ، واكنشهای بدن را در هنگام يك بيماری از زمان شروع تا انتهای آن دنبال کند.

دوره سوم كه از آن به عنوان دوره كارآموزی “استاژری” ياد می گرذد، شامل دو مجموعه درسهای نظری و كار عملی است. اين فعاليتها همگی زير نظر استادان و دستياران مربوط صورت می گيرد. 2. تصمیم گیرنده: یک پزشک نمونه با توجه به شرایط خاص هر بیماری و با در نظر گرفتن مسائل انسانی تصمیم می گیرد که چه فن آوری و روش درمانی برای او مناسب است. بنابراین به نظر می آید در مجموع این رشته تحصیلی ارزش سرمایه گذاری و هزینه کردن را داشته باشد. مثلا آمریکا معمولا رشته های تاپ و لوکس را از پزشکان خودش می گیرد مثل پوست چشم و پلاستکف اما رشته های پرزحمت تر و یا احیانا کم درآمدتر مال خارجی هاست که از بین خارجی ها هم هندی ها و چینی ها پیشتاز پر کردن ظرفیت های پزشکی آمریکا هستند. نمره آزمون زبان تافل یا ایلتس یا GRE هم می خواهد. در این مقطع دانشجویان بایستی در کارگاه یک هفته ای نقش پزشکان در ارتقای سلامت و ارائه خدمات سلامت که توسط حوزه معاونت سلامت برگزار می گردد شرکت نمایند و در صورت ارائه گواهی معتبر در این کارگاه حق ورود به مقطع بعدی را دارند .

در این مقطع دانشجویان پزشکی بایستی در کارگاه مهارتهای زندگی شرکت نمایند و در صورت ارائه گواهی شرکت معتبر در این کارگاه حق ورود به مقطع بعدی را خواهند داشت . در ماه آخر دوره کارورزی دانشجویان می بایست پایان نامه خود را تکمیل و در جلسه عمومی از پایان نامه خود دفاع نمایند . میزان درآمد یک پزشک عمومی به موارد متعدد بستگی دارد: تجربه ی طبابت، محل مطب و روابطعمومی و نحوه ی برخورد با بیماران. طبق گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جناب آقا پور عباس، طی تصمیم جدیدی که در شورای عالی فرهنگی گرفته شده است، بنا بر این شده است تا از سال 1401 به مدت 5 سال، هر سال ظرفیت رشته پزشکی به میزان 20 درصد افزایش یابد و این افزایش ظرفیت در طی پنج سال آینده، سه هزار نفر خواهد بود. قابل ذکر است حدود 20% از آموزش دانشجویان پزشکی در تمامی بخشهای دوره کارورزی در کلینیک های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار می گردد و نمره بخش کلنیک در نمره پایانی بخشها منظور می گردد . مرحله علوم پايه، نخستین مرحله آموزش پزشكی بوده، مدت اين مرحله 2 سال است. تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بم می باشد.