معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

تامین و ارتقای سلامت فرد فرد جامعه و جامعه بصورت کلی با تربیت افرادی توانمند و متعهد به سلامت جامعه که قادر باشند به عنوان پزشک با ارائه ی خدمات درمانی ،پیشگیری ،آموزشی ،مشاوره ای ،مدیریتی ،در زمینه ی سلامت و فرد ،خانواده و جامعه باشد .لازم بذکر است دانشکده ی پزشکی زاهدان درهفت رشته ی کارشناسی ارشد و دو رشته ی کارشناسی تغذیه و صنایع غذایی هم دانشجو تربیت می کند . بازارکار این رشته بستگی به شهر محل زندگی و حوزه کاری دارد. تخصص جراحی: درآمد فعالان این حوزه به طور میانگین در کشورهای توسعه یافته در سال گذشته 255 هزار دلار بوده است. به گزارش خبرنگار گروه آموزش ایرنا، منصور کبگانیان شامگاه سه شنبه در حاشیه یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، دستور اصلی جلسه امروز موضوع سرانه پزشکی بود، افزود: به دلیل اینکه در سند آمایش آموزش عالی در حوزه سلامت یک بخش مهم محسوب می شود، نگرانی هایی از تعداد رو به افول پزشکان کشور وجود دارد. 5. عضو تیم: کسی که به رشته پزشکی ورود پیدا می کند باید با افراد و اعضای گروه درمانی، گروهها و سازمانها هماهنگ شده و اهداف تعیین شده را در قالب یک کار جمعی تامین کند.

از زمانی که دانشجوی رشته پزشکی شوید، دیگر مانند قبل خبری از تعطیلات تابستانی نخواهد بود و برخلاف بیشتر رشته های فنی و مهندسی، در تمام طول هفته، باید در کلاس درس و یا در بخش های مختلف بیمارستان حضور پیدا کنید که شامل تعطیلات نوروز و روزهای جمعه نیز می باشد. آزمونهای پیش کارورزی، علوم پایه پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی همزمان با سایر دانشگاه های علوم پزشکی سراسرکشور در روزهای پنجشنبه و جمعه 12 و 13 اسفند در دانشکده پزشکی برگزار گردید. دانشکده پزشکی زاهدان در راستای تامین نیروی انسانی توانمند ، آگاه ، خلاق ، مسئولیت پذیر و متعهد به ارزشها و اصول اخلاق حرفه ای و اسلامی مطابق با بالاترین استانداردهای منطقه ،کشوری و بین المللی متعهد به تربیت پذیرفته شدگان با بالاترین و مناسبترین استانداردهای آموزشی میباشد تا این افراد بتوانند در بالاترین سطح مورد انتظار به نیازهای جامعه در زمینه تامین و ارتقاء سلامت جسم و روان افراد جامعه مسئولیت پذیر باشند و قادر به حل مشکلات تهدید کننده پیش روی سلامت باشند و در تمام مراحل و مراتب متعهد به رعایت عدالت بوده و برابر جامعه پاسخگو باشند .همچنین دانشکده پزشکی متعهد میباشدکه با فراهم کردن زمینه مناسب و تدوین برنامه های آموزشی استاندارد مبتنی بر توانمندی بصورتی باشد که دانش آموختگان این دانشکده قادر باشند با ارائه خدمات مناسب در جهت حفظ و ارتقاء سلامت و پیشگیری از بیماری ها و ارتقاء کیفیت و سلامت جسم و روان با بالاترین استاندارد باعث اطمینان حداکثری جامعه به حرفه پزشکی و نظام سلامت شوند.

در حال حاضر بازارکار این رشته بعد از فارغ التحصیلی در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ خوب نیست ولی در شهرستانها و به خصوص در مناطق محروم بازار کار خوبی دارد. 2. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟ معاینه پزشکی یک آزمایش متداول است که پزشک مراقبت اولیه (PCP) برای بررسی سلامت کلی شما انجام دهد. پزشک مراقبت اولیه می ­تواند یک دکتر، پرستار متخصص، یا دستیار پزشک باشد. معاینه پزشکی می­تواند زمان مناسبی باشد که سوالات مربوط به سلامتی خود را با پزشک مراقبت سلامت مطرح نموده یا درباره هرگونه تغییر یا مشکلی که متوجه شده ­اید بحث نمایید. این مشکلات میتوانند به تحصیل، ازدواج، اعتیاد، مسائل مربوط به بلوغ و غیره مربوط باشند. در این مقطع دانشجویان پزشکی بایستی در کارگاه مهارتهای زندگی شرکت نمایند و در صورت ارائه گواهی شرکت معتبر در این کارگاه حق ورود به مقطع بعدی را خواهند داشت . مهارتهای کسب شده به دانشگاه محل تحصیل و حیطهی کاری بستگی دارد اما به طور معمول فارغالتحصیلان این رشته در تشخیص اولیه بیماریها، درمان و جراحی اولیه مهارت کسب میکنند. به صورت کلی گرفتن پذیرش در این رشته نسبت به سایر رشتهها از جمله رشتههای پیراپزشکی و فنی مهندسی سختتر میباشد.

انجام جراحیها (در صورت داشتن تخصص مربوطه)، ارجاع بیمار به متخصصان دیگر برای آزمایشها و تشخیص بهتر در صورت لزوم از جمله وظایف دیگر پزشک هستند. رئیس زاده با اشاره به فرمان رهبر انقلاب و اقدام وزارت بهداشت مبنی بررسیدگی به دستیاران پزشکی ،افزود: اگر شرایط این چنین باشد بیم آن می رود که برای برخی درمانها کمیسیون اعزام به خارج تشکیل داده و برای یک عمل ساده بیمار را به خارج بفرستیم. تشخیص بیماریها، توصیههای درمانی، تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه توسط او صورت پذیرد. پس از طی مقطع علوم پایه که 5 ترم تحصیلی طول می کشد دانشجویان بایستی در امتحان جامع علوم پایه که به صورت سراسری برگزار می گردد شرکت نموده و حداقل 50% نمره این آزمون را کسب کنند تا وارد مرحله بعد شوند. ولی متاسفانه بازار کار و درآمد پزشکان عمومی نسبت به چند سال گذشته کمتر شده است. همچنین این معاینه فرصتی جهت صحبت کردن با پزشک درباره هرگونه درد یا نشانه ­ای که تجربه کرده ­اید، یا نگرانی­ های دیگری که ممکن است در مورد سلامت خود داشته باشید، برای شما فراهم می­ سازد.