معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

اما مزیت های رشته پزشکی چیست که باعث شده است در میان داوطلبان کنکوری انقدر طرفدار داشته باشد؟ فارغ التحصیلان رشته پزشکی روزانه با افراد زیادی از گروه های مختلف جنسی، اجتماعی و سنی مواجه می شوند که این گروه ها هر چند با وجود تفاوت هایی همگی نام مشترک بیمار را نزد پزشک یدک می کشند. 1. فراهم کننده مراقبت درمانی: شخصی است که هم برای پیشگیری از بروز خود بیماری ها و هم برای پیشگیری از عوارض بیماری ها تمهیداتی می اندیشد تا مردم از مراقبتهای بهداشتی مطلوب برخوردار شوند. همه فارغ التحصیلان رشته پزشکی موظف به گذراندن طرح دو ساله هستند و بعد از فراغت از تحصیل، میبایست به مدت 2 سال در مناطق محروم و کم برخوردار به طبابت و خدمت به مردم بپردازند. طبق بررسی های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران ، با وجود آنکه بسیاری از استان ها و شهرهای بزرگ از پزشک کافی برخوردار هستند اما همچنان در بسیاری از مناطق محروم تعداد محدودی پزشک وجود دارد که پاسخگوی نیاز جمعیت آن مناطق نیستند. جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به مشاوره روانشناسی نیاز دارد زیرا مردم نسبت به گذشته از ناهنجاریهای مختلف رنج میبرند. اداره برنامه ریزی، تأمین و توزیع نیروی انسانی دانشگاه طی اطلاعیه ای زمان و نحوه مراجعه جهت صدور گواهی طب کار و نیز ثبت درخواست گواهی سوء پیشینه کیفری آندسته از پذیرفته شدگان نهایی آزمون نگهبانی شرکتی را اعلام نمود.

کسانی که خواهان وررود و ادامه تحصیل در رشته پزشکی یا زیر شاخههای رشته پزشکی میباشند، ابتدا باید در کنکور رشته علوم تجربی شرکت کرده و سپس در صورت کسب رتبه و تراز مورد نیاز، میتوانند با مراجعه به دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام به عمل آورند. در تصویر زیر که از دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی استخراج شده است ، می توانید از محل خدمت بعضی از رشته های دانشگاهی مطلع شوید. میانگین درآمد پزشکان بر اساس تخصص و محل کارشان متفاوت است اما به طور کلی درآمد پزشکانی که تخصص و فوق تخصص خود را دریافت کرده اند ، چند برابر درآمد پزشک عمومی است و میانگین درامد پزشک عمومی در ماه حدود 7 میلیون تومان است. معمولا تعهد خدمت پزشک در استانی است که تحصیل کرده اید ، برای مثال اگر فارغ التحصیل پزشکی ارومیه باشید محل خدمت شما در شهرستان میاندوآب خواهد بود. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. احتمالأ برای شما هم پیش آمده که وقتی در مطب پزشکی در انتظار نشستهاید، ناخودآگاه شروع به شمارش تعداد بیماران حاضر در مطب کرده و تعداد را در حق ویزیت ضرب کرده تا بدانید درآمد یک روز پزشکان چقدر است! البته اگر پزشک علاوه بر طبابت در بیمارستان ها ، برای خود مطب شخصی داشته باشد ، درآمدش افزایش خواهد یافت.

طول این دوره 6 ماه بوده و در این دوره دانشجویان به فراگیری مطالبی همچون آگاهی از مبانی فیزیولوژیک، شناخت ساز و کار بیماریها و عوامل مؤثر در آن ها، تشخیص انواع بیماری ها، نشانه ها و راه های درمان آن ها، می پردازند. رییس فرهنگستان علوم پزشکی در پایان افزود: خیلی ها به این نظام انقلابی دل بسته اند و لذا برای حفظ آن باید تلاش عملی کنیم. شهناز رسولی، برنده جایزه تلاش و مبارزه برای بهبود بهداشت جامعه سویدن در سال ۲۰۲۱ شد. برنامه دوره کارورزی از زمانی اجرا خواهد شد که تعداد دانشجویان اینترن به حد نصاب برسد . این جایزه رسماً در مجلس نمایندگان شمال سویدن به خانم رسولی اهدا شد. رسولی تحصیلات خود را در رشته پرستاری در سویدن به پایان رسانده است. در دوره های کارآموزی و کارورزی تمامی اساتید مؤظفند طرح درس و طرح دوره مربوطه را تهیه و قبل از شروع بخش به آموزش دانشکده تحویل و به اطلاع دانشجویان نیز رسانده شود . در اين دوره از رشته پزشکی دانشجو، فارماكولوژی را به صورت مروری كلی بر دسته های دارويی و چگونگی اثر داروها، می گذراند.

فعالیت دانشجویان در این دوره زیر نظر اساتید صورت میگیرد. برای طراحی این پروژه با نظارت استاد درس دانشجویان می توانند از راهنمایی سایر اساتید صاحب نظر در دانشکده استفاده کنند . درس اخلاق پزشکی بصورت کارگاه یک هفته ای با تکیه بر مباحث التزام عملی به اخلاق اسلامی در رفتار حرفه ای طبابت و رعایت متعهدانه و کامل اصول اخلاق پزشکی و رعایت ضوابط اخلاق حرفه ای پزشکی توسط اساتید صاحب نظر برگزار می گردد . در پایان این مرحله امتحان جامع علوم پایه برگزار میگردد و قبولی در این امتحان شرط ورود به مرحله بعدی است. قبولی در این رشته کار به نظر دشواری میآید اما امکانپذیر است. طول دوره تحصیل رشته پزشکی عمومی 7 سال است. بیوشیمی، بافتشناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی (نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنینشناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب شناسی عمومی، انگلشناسی، میکروب شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل 31 واحد درسی است که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. این مقطع در دانشکده پزشکی یاسوج شامل 96 واحد میباشد و مدت 22 ماه طول می کشد در این دوره علاوه بر دروس کارآموزی که در بخشهای بیمارستانی ارائه میشود .