معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

کارورزی بالینی یا اینترنی سختترین دوره پزشکی است زیرا دانشجویان به صورت مستقیم با بیماران سروکار دارند. کسانی که خواهان وررود و ادامه تحصیل در رشته پزشکی یا زیر شاخههای رشته پزشکی میباشند، ابتدا باید در کنکور رشته علوم تجربی شرکت کرده و سپس در صورت کسب رتبه و تراز مورد نیاز، میتوانند با مراجعه به دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام به عمل آورند. طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاههای دولتی (روزانه)، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان صورت میگیرد. فارغ التحصیلانی که بومی هستند و در رشتههای غیر از پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کردهاند، در صورتی که علاوهبر این 4 ماه به صورت پیوسته در صف انتظار یک شهرستان در یک دانشگاه باشند و دانشگاه نیاز یا امکان به کارگیری آنها را نداشته باشد، از گذراندن طرح خود معاف میشوند. اما نکته مهمتر و قابل تأملتر این است که بسیاری از افراد جامعه صرفأ به دلیل منزلت و جایگاه اجتماعی بالا، درآمدهای نجومی و بسیاری از مزایا و امکانات رفاهی دیگر به سمت رشتههای پزشکی سوق پیدا میکنند. به طوری که در بسیاری از موارد در سطح بیمارستانها و مراکز درمانی انسانهای بسیاری جان خود را از دست میدهند.

در حالی که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک روبرو هستیم. اما دانش آموزان رشته انسانی علی الخصوص رشتههای فنی، آشنایی کمتری با منابع کنکور تجربی دارند. اکثر دانشآموزان تجربی، آرزوی قبولی در این رشته دشوار را دارند. حجت الاسلام و المسلمین «نیکزاد عیسی زاده»، معاون آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها نیز در جریان سخنرانی خود در این همایش گفت: از نگاه وحی آنچه مقام معلمی را از جایگاه رفیع برخوردار ساخته، توجه به نقش تربیتی است که معلم را از دایره انتقال دانش صرف خارج و روح و روان شاگرد را در امتداد تکامل و ترقی به آموزههای تربیتی استاد گره میزند. دورههای آموزشی برای پزشکان متخصص که طول دوره آنها کمتر از دو سال است، دورههای فلوشیپی یا تکمیل تخصص گفته میشوند، و این دورهها منجر به اخذ مدرک نشده و به عنوان فوق تخصص تلقی نمیگردد. همانطور که قبلأ هم اشاره کردیم، رشته پزشکی دارای 7 سال تحصیلی است و در طول این مدت درآمدی نخواهند داشت.

کارورز در طول دوران کارورزی میتواند از یک ماه مرخصی استفاده کند اما اگر مجموع غیبتهای موجه یک کارورز در یک بخش از کل طول مدت زمان آن تجاوز کند، کارورز موظف به گذراندن دوباره کارورزی در آن بخش میباشد. همانطور که میدانید، مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 7 سال است، بنابراین دوام آوردن و ادامه دادن این مسیر دشوار نیازمند اراده قوی است و به قول حکیم فردوسی: بزرگی سراسر به گفتار نیست دو صد گفته چون نیم کردار نیست! ناگفته نماند، کسب رتبه مطلوب برای این دسته از دانشآموزان کار اصلأ بعیدی نیست و تنها به پشتکار، مطالعه و برنامهریزی صحیح آنها بستگی دارد. پزشکی را صرفا یه منبع درآمد نگاه نکنید، گرچه پزشکی رشته کم درآمدی هم نیست ولی اگه برای ثروتمند شدن میخوای پزشک بشی، بهتر است که بیشتر فکر کنید. و در انتها فراموش نکنید که همه پزشکان هم درآمد خوبی ندارند. از آن زمان تاکنون قانون نظام پزشکی 8 بار مورد بازنگری قرارگرفته است که آخرین بار در تاریخ 1383/08/16 در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نهایی رسید. اولین انتخابات هیات مدیره نظام پزشکی در سال 1347 هجری شمسی انجام شد و فعالیت رسمی نظام پزشکی از آن زمان آغاز گردید. انجام می دھند چون که ایمان دارند پزشک شان به نفع آنھا کار خواھد کرد.

از طرفی دیگر فارغ التحصیلان رشته پزشکی می توانند کارهای پژوهشی گسترده ای انجام دهند که متاسفانه افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند بسیار انگشت شمارند، در واقع بسیار از پزشکان بیشتر ترجیح می دهند به کارهای درمانی در مطب های خود بپردازند. تمام موارد گفته شده ویژه دانشآموزان رشتههای انسانی و ریاضی فیزیک بود، اما دانشآموزان رشتههای فنی برای شرکت در آزمون سراسری علوم تجربی چه باید کنند؟ تمامی دانشآموزانی که فارغالتحصیل رشتههای انسانی و ریاضی فیزیک هستند، حق شرکت در کنکور سراسری تجربی را دارند. یک سوالی که ممکن است به ذهن تان برسد این است که آیا کشورهای دیگر مدرک پزشکی عمومی ایران را قبول دارند یا خیر؟ از جمله شرایط مورد نیاز برابر ضوابط کمیسیون پزشکی وزارت بهداشت و درمان برای داوطلبان این رشته، سلامت کامل روحی، جسمی و عقلی می باشد و با توجه به نمرات مورد نیاز که توسط سازمان سنجش اعلام می شود، شما مجاز به انتخاب رشته می گردید که میانگین رتبه های قبول شده از دوهزار تجاوز نمی کند.