معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد

تصور کنید که دانشگاهی را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب کردهاید اما آیا با شرایط تحصیل در آن کشور آشنایی دارید؟ پرطرفدارترین کشور آفریقایی برای تحصیل در زمینه پزشکی، مصر است. دومین کشور اروپایی که برای تحصیل رشته پزشکی رتبههای برتر را دارا هستند، کشور آلمان است. برای داشتن اطلاعات بیشتر ابتدا مراحل تحصیل این رشته را برای شما معرفی میکنیم. جالب است بدانید، دانشگاههای ترکیه و قبرس برای تحصیل رشته پزشکی یکی از پرطرفدارترین دانشگاهها هستند که دانشآموزان ایرانی برای پذیرش در آن دانشگاهها اقدام میکنند. از مزایای شغل پزشکی می باشد که رقابت در صحنه کنکور سراسری را برای پذیرش در این رشته افزایش داده است. به دانشجو آموزش داده می شود. دانشجو در این دوره در ساعات مشخصی از شب به عنوان کشیک فعالیت میکند. در دوره کارورزی بالینی دانشجو دارای مهر پزشکی است و باید 12 شب در ماه کشیک شبانه در بیمارستان داشته باشد که در طی این مدت از کمک هزینه تحصیلی نیز بهره مند می شود. پزشک سالمندان: این پزشکان برای مراقبت از افراد سالمند دوره میبینند و میتوانند بیمار را در منزل، مطب، خانه سالمندان و بیمارستان درمان کنند.

ممکن است آزمایشگاه خواب داشته باشند یا آزمایشهایی مخصوص خانه به شما بدهند تا الگو خواب و بیداری شما را رسم کنند. دوره سوم، کارآموزی بالینی یا استاژری است. علوم پایه : در این دوره دانشجویان دروس عمومی و دروس پایه اصلی را می گذرانند که در هر نیمسال تحصیلی 20 واحد درسی ارائه می شود و دانشجو موظف است که این دوره را حداقل در 2 سال و حداکثر در 3 سال به اتمام برساند. حداکثر مدت مجاز، در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) 5 سال است. تخصص بیهوشی: در جایگاه اول این فهرست، متخصصان بیهوشی قرار دارند. تخصص بیهوشی: این متخصصان داروهای لازم برای بیحسکردن یا بیهوشی طی جراحی، زایمان و فرایندهایی شبیه این را تجویز و علائم حیاتی بیمار را در زمان بیهوشی بررسی میکنند. گفتنی است که هر متخصص بیهوشی در کشورهای توسعه یافته دنیا به طور میانگین در سال گذشته 267 هزار دلار درآمد داشته است.

میانگین درآمد این افراد در سال گذشته در کشورهای توسعه یافته ۲۲۵ هزار دلار تخمین زده شده است. این افراد به طور میانگین در سال گذشته در کشورهای توسعه یافته به ترتیب ۱۹۶ و ۱۹۱ هزار دلار کسب درآمد کردهاند. تخصص جراحی فک و صورت: این گروه از پزشکان سومین گروهی هستند که سال گذشته بیشترین میزان درآمد را سال گذشته کسب کردهاند که به میزان 242 هزار دلار بوده است. تخصص زنان و زایمان: این گروه از متخصصان نیز با کسب درآمد 238 هزار دلاری جایگاه چهارم را از آن خود کردهاند. دو دانشگاه ماساچوست و دانشگاه کالج لندن هر دو رتبه نهم جهان را کسب کردهاند. هر یک از این دانشگاهها، بسته به شرایط رنکینگ یا همان رتبهبندی دانشگاهی توانستهاند، رتبههای برتر دانشگاه را بدست آورند. در زمان پوکی استخوان (استئوپورز)، کمردرد، لوپوس، نقرس، التهاب تاندون ناشی از ورزش یا جراحتهای تکراری و فیبرومیالژیا به این متخصصان مراجعه کنید. تخصص ارتودنسی: پنجمین گروه پردرآمدترینهای سال گذشته متخصصان ارتودنسی بودند. روانپزشکی: روانپزشکان با درآمد به طور میانگین ۲۲۰ هزار دلار در سال گذشته در جایگاه ششم این فهرست قرار گرفتهاند. از تأسیس مدرسه طب جندی شاپور تاکنون 1700 سال میگذرد و در این رهگذر دانشمندان و حکیمان ایرانی در زمانهای مختلف ستارههای درخشان آسمان دانش بشری بودهاند و گستره علمی جهان چندین قرن متمادی متأثر از اندیشمندان ایرانی به خصوص طبیبان بنام روزگار، همچون رازی، ابن سینا، اهوازی، فارابی، بیرونی و جرجانی بوده است.

این گروه از متخصصان بهطور کلی از روشهای مختلف از جمله منطق، آنالیز دادهها و تجربه و تخصص برای تعیین علت و اثر بیماریها استفاده میکنند. این متخصصان مراقبتهای اولیه مثل واکسیناسیون، ارزیابیهای کودک، چکاپهای دانشآموزی و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و واکسیناسیون را انجام میدهد. این گروه از پزشکان تمام اعضا خانواده از کودک و بزرگسال گرفته تا افراد مسن را ویزیت میکنند و مراقبتهای اولیه برای انواع بیماریهای مشترک را انجام میدهند. آنها با این اصلاحات درد کمر و گردن را کاهش میدهند. آن عده از پزشکان و متخصصانی که شهره شهرها شده و به درآمدهای نجومی رسیدهاند، تنها 5 درصد جامعه پزشکان را تشکیل میدهند. تخصص قلب و عروق: تشخیص، درمان بیماریهای قلبی، آنژیوگرافی، اکو و نیز تعیین اندیکاسیونهای عمل جراحی قلب برعهده این پزشکان است، این رشته کاملأ مشابه رشته فوق تخصصی قلب و عروق است که از ادامه تخصص داخلی حاصل میشود. بسیاری از پزشکان عمومی به دنبال شغلهای دوم و سوم هستند! اولین دورهای که در رشته پزشکی عمومی باید پشت سر گذاشت، دوره علوم پایه است. رشته پزشکی در دانشگاه روزانه به صورت رایگان تدریس می شود اما اگر در دانشگاه آزاد ، پردیس خودگردان و به صورت ظرفیت مازاد پذیرفته شوید باید شهریه پرداخت کنید.