ورودی رشتههای پزشکی و دندانپزشکی دانشگاهها افزایش مییابد – ایرنا

وی با بیان اینکه، میزان پزشکان موجود طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نقشه راه درمان حدود ۱۰۰ هزار نفر است افزود: البته این آمار اختلافاتی با آمار سازمان نظام پزشکی دارد که حدود ۱۴۷ هزار نفر است و به نظر در برخی آمارها تنها پزشکان دارای مجوز محاسبه شده اند. بعضی ها تحصیلات پزشکی در خارج از کشور را به پزشکی در ایران ترجیح می دهند. درس فیزیک پزشکی 8 ساعت بصورت عملی در آزمایشگاه فیزیک پزشکی تدریس می گردد و قسمتی از نمره پایان ترم ( 5/1 نمره ) به این بخش اختصاص می یابد . ب. از آن به بعد هفتهای یک روز صبح، دانشجو در بخشهای بالینی به آموزش دروس نشانهشناسی میپردازد و در طول هفته حداکثر به مدت 12 ساعت دروس فیزیوپاتولوژی را فرا میگیرد. مدت زمان مطلوب برای گذاراندن دوره کارورزی بالینی 18 ماه است که طی آن دورههای داخلی، جراحی، زنان و زایمان، کودکان، چشم، گوش، حلق و بینی، روانپزشکی، پوست و مو و یک دوره از دورههای اعصاب، قلب و عفونی توسط کلیه کارورزان در بیمارستانهای آموزشی یا کلیه بیمارستانهایی که قابلیت پذیرش کارورزان را داشته باشند، گذرانده میشوند.

لذا کسانی که فکر میکنند قبولی در کنکور یعنی فتح بهشت، سخت در اشتباهند! ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد هم زمان با دانشگاه سراسری و از طریق سایت سازمان سنجش انجام میپذیرد. وی گفت: اگر بخواهیم میزان مطلوب تعداد پزشک در کشورمان را در مقایسه با کشورهای منطقه مورد سنجش قرار دهیم، این عدد بایستی از ۱۰۰ هزار نفر موجود حدودا به ۱۸۰ هزار نفر افزایش یابد. همانطور که میدانید، تحصیل در دورههای عادی و پردیس خودگردان (ظرفیت مازاد) دانشگاه آزاد با پرداخت هزینه همراه بوده و میزان شهریه براساس رشته تحصیلی و مقطع، متفاوت خواهد بود. قابل ذکر است حدود 20% از آموزش دانشجویان پزشکی در تمامی بخشهای دوره کارورزی در کلینیک های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار می گردد و نمره بخش کلنیک در نمره پایانی بخشها منظور می گردد . در مجموع ۹۸ دانشگاه عالی پزشکی را در آسیا میتوانید بیایید که از این تعداد، ۲۸ دانشگاه تنها در ژاپن قرار دارند. تارنمای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان بوشهر از محتوی و مطالب متنوع در حوزههای مرتبط با سلامت بر اساس خط و مشی وزارت بهداشت کشور تشکیل یافته است. از حدود ۵۰۰ دانشگاههای برتر پزشکی جهان، بسیاری از آنها در اروپا یافت میشوند.

دوره علوم پایه رشته پزشکی که به مرحله ابتدایی پزشکی هم معروف است، حدود دو سال به طول میانجامد که در این مرحله دانشجویان بخش اول دروس عمومی، دروس پایه و اصلی را میگذرانند. در کادر “ثبت نام به عنوان” گزینه “بیمار” را انتخاب کرده و سپس سایر اطلاعات را وارد نمایید. کارورز در تمام بخشهای بيمارستانی،به حد مطلوبی از اطلاعات پزشكی و قضاوت بالينی رسيده است كه به طور مستقل در مواجهه با بيماران قرار بگيرد و با به كار بستن عملی تمام آموخته ها، به طور مستقيم با بيماران در تماس باشد و با انجام معاينه های بالينی و دستور آزمايشهای پاراكلينيک، به تشخيص رسيده، به درمان مریض بپردازد. فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران سازمانی است که ایجاد آن در پانزدهم دیماه ۱۳۶۶ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سپس در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۶۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از همان تاریخ آغاز به کار نمود. او مسئول بخش بیماریهای سرطانی در شفاخانهای موسوم به «سوندوربی» است.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر سطح سواد کشاورزی در کشور پاییم است، بیکاری فارغ التحصیلان این رشته و پایین بودن راندمان آبیاری که ۴۵ درصد است و اسراف آب از جمله آسیب ها و موانع حوزه کشاورزی عنوان کرد. کبگانیان تهدیداتی همچون مهاجرت بخشی از جامعه پزشکان به خارج از کشور و گردشگری سلامت را از دیگر دلایل ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع سرانه پزشکی کشور عنوان کرد و افزود:با عدم رسیدگی به این موضوع این حوزه به طور حتم دچار لطماتی خواهد شد. وی همچنین با اشاره به اعلام وصول آئین نامه بهره گیری ازخدمات متخصصان و کارآفرینان خارج از کشور بعنوان بخشی از برنامه حمایت از نخبگان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه امروز گفت:این آئین نامه جزو مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که به معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ابلاغ شده بود که برای اقدامات کارشناسی تحویل ستاد نقشه جامع علمی کشور شد. در درس بهداشت (2) 20-10% درس با هدف توانمند سازی دانشجویان در ارتقای فردی و جستجوی مطالب علمی و ارائه سخنرانی ، به ارائه سمینار توسط دانشجویان اختصاص می یابد . اساتید برای تمامی دروس این دوره میبایست طرح درس تهیه نموده و ضمن ارائه به آموزش به اطلاع دانشجویان نیز رسانده شود و در این طرح درسها بایستی اهداف رفتاری دانشجویان تعریف شود .